يکشنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٨
ارتباط با مسئول نهاد

پیوندها
اوقات شرعی
اخبار > سه قول علماي شيعه در خصوص روز شهادت امام مجتبي(ع)
 


شماره خبر :٥٤٣٧٢٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1397/07/28    ا   ١٠:٣١
 
سه قول علماي شيعه در خصوص روز شهادت امام مجتبي(ع)
سنت علماي شيعه در خصوص سالروز شهادت امام حسن(ع)
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :

سه قول علماي شيعه در خصوص روز شهادت امام مجتبي(ع)
يكي از اين اقوال روز آخر ماه صفر كه قائل آن مرحوم شيخ كليني است؛ كه اين قول را تنها ايشان ذكر كرده و قول منفردي است كه با تمام وجاهت و بزرگي وي، هيچ يك از علماي شيعه تا اين زمان از او تبعيت نكرده اند.

قول دوم روز 28 صفر است كه اولين قائل آن شيخ مفيد در كتاب (مسارّ الشيعه) است و اين در حالي است كه خود شيخ مفيد در كتاب ديگرش بنام (الارشاد) از ذكراين روز به عنوان روز شهادت امام مجتبي (ع) خودداري و تنهابه ذكر ماه صفر اكتفا كرده است.

دومين قائل به اين قول شيخ طوسي در كتاب (تهذيب الاحكام) است كه البته قول بيست و هشتم صفر از سوي برخي مثل شيخ طبرسي و ابن شهرآشوب مازندراني نيز مورد تأييد قرار گرفته است.

اما قول سوم كه هفتم صفر را سالروز شهادت امام مجتبي (ع) ذكر كرده‌اند مشهور تر است كه يكي از كساني كه قائل بود شهادت سبط اكبر پيامبر(ص) در هفتم ماه صفر واقع شده، شهيد اول است و مرحوم كفعمي نيز يكي ديگر از كساني كه قائل به شهادت امام حسن مجتبي (ع) در هفتم ماه صفر شده، كه اين محدث كبير در كتاب شريف (مصباح) خود بدان اشاره كرده است.

يكي ديگر از بزرگاني كه قائل به شهادت امام حسن مجتبي (ع) در هفتم صفر است مرحوم علامه شيخ حسين والد مكرم شيخ بهايي در كتاب (وصول الاخبار الي اصول الاخبار) و همچنين شيخ بهايي و مرحوم شيخ جعفر كاشف الغطاء و برخي ديگر از اعاظم فقها هستند.

سنت علماي شيعه در خصوص سالروز شهادت امام حسن(ع)

سيره علمي علماي شيعه و سنت عملي آنها نيز اين گونه بوده است كه حضرات در روز هفتم ماه صفر، در كليه بلاد شيعه اقامه عزا براي امام حسن (ع) مي كردند؛ خصوصا اين سنت در نجف اشرف و حوزه علميه قم پس از ورود آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حائري به قم و تاسيس حوزه عليمه، دستور به تعطيلي بازار، حوزه علميه و اقامة عزا كردند؛ و پس از ايشان اين سنت سيره بزرگاني همچون آيات عظام بروجردي و گلپايگاني كه هر كدام در زمان خود مسئوليت حوزه را به عهده داشته اند بوده است.

حجت الاسلام حبيب الله فرحزاد در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينكه در تقويم ها هفت صفر هم ولادت امام هفتم (ع) و هم شهادت امام حسن مجتبي(ع) عنوان شده اظهار داشت: در مورد ولادت پيامبراكرم (ص) كه مهمترين شخصيت عالم است نيز بين علما اختلاف نظر وجود دارد.

وي بيان داشت: مرحوم كليني ولادت پيامبر(ص) را روز دوازدهم ربيع الاول مي داند و اينكه در مورد شهادت ها و تولد ها اختلاف نظر وجود داشته باشد يك امر طبيعي است.

استاد حوزه علميه قم با بيان اينكه روايت معتبر داريم كه ولادت امام هفتم(ع) در اواخر ذيحجه است، افزود: البته به يك قول نيز تولد ايشان هفتم صفر است.

وي ادامه داد: طبق نظر فقها و مراجع چون ما در ماه صفر قرار داريم و اين ماه؛ زمان حزن و اندوه اهل بيت (ع) و اسارت آنها است، زيبنده جشن وشادي نيست.

مسئولان فرهنگي تقويم را بر اساس نظر علما اصلاح كنند

مسئول ستاد احياگران شهادت امام مجتبي(ع)، از كساني كه مسئوليت كارهاي فرهنگي و تبليغي دارند درخواست كرد با استفاده از نظر مراجع تقويم را اصلاح كنند و ولادت امام موسي كاظم(ع) را به قول صحيح آن كه اواخر ذيحجه است انتقال دهند.

كارشناس برنامه به سمت خدا در رسانه ملي، با بيان اينكه در اين ماه صفر نمي توان حق تولد امام موسي كاظم (ع) را به خوبي ادا كرد افزود: در دوازده منبع از كتاب‌هاي معتبر ما، شهادت امام حسن مجتبي(ع) در هفتم صفر است.

وي ادامه داد: طبق تحقيق مراجع و بزرگان قول معتبر تر از شهادت امام مجتبي (ع) مربوط به هفتم ماه صفر است.

حجت الاسلام فرحزاد، در ادامه با اشاره به سيره بزرگان در خصوص اينكه هفت صفر شهادت امام حسن مجتبي(ع) است افزود: از حدود هفتاد سال قبل، مرحوم حاج شيخ كريم حائري موسس حوزه علميه ي قم بطور رسمي اعلام كردند كه شهادت امام حسن مجتبي (ع) در روز هفتم صفر است.

وي با بيان اينكه هم اكنون نيز روز هفتم صفر در قم بازار و دروس مراع عظام تعطيل مي شود گفت: در اين روز در منازل و دفاتر مراجع براي شهادت امام مجتبي (ع) مجلس عزاداري گرفته مي شود و در كشورهاي حوزه خليج فارس همانند عراق، كويت و عربستان نيز اين روز را براي شهادت امام مجتبي (ع) عزاداري مي كنند.

دهه اول ماه صفر به نام امام حسن مجتبي (ع) ثبت شود

وي عنوان كرد: با توجه به اينكه وفات پيامبراكرم (ص) نيز در روز بيست و هشت صفر است، شهادت امام حسن(ع) تحت الشعاع ايشان قرار مي گيرد و چه خوب است كه دهه ي اول ماه صفر به نام امام حسن مجتبي (ع) ثبت شود چرا كه مظلوميت امام حسن (ع) در ميان پنج تن بي نظير باشد.

حجت الاسلام فرحزاد، با اشاره به عظمت شخصيت امام حسن مجتبي (ع) گفت: همه ي عالم براي شهادت امام حسين (ع) اشك مي ريزند؛ اما امام حسين (ع) براي غربت برادر خود گريه مي كردند.

مسئول ستاد احياگران شهادت امام مجتبي(ع)، افزود: روزي فردي نزد امام حسين(ع) آمد و خواست درخصوص امام حسن(ع) چيزي به ايشان بگويد كه امام حسين (ع) فرمود؛ مراقب باش ايشان امام من است.

استاد حوزه علميه قم، اضافه كرد: هيچگاه امام حسين(ع) در مقابل امام حسن مجتبي (ع) قدم برنداشت، خطبه نخواند و صحبت نكرد و امام حسن(ع) ده سال پيشواي امام حسين(ع) بودند.

حجت الاسلام فرحزاد، بيان داشت: امام حسين(ع) در زماني كه امام حسن (ع) در قيد حيات بودند فرمودند؛ واخي خيرر مني يعني برادرمن بهتر از من است.

غربت و مظلوميت امام مجتبي (ع) فوق العاده است

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به غربت و مظلوميت امام مجتبي (ع) گفت: مظلوميت امام حسين(ع)، حضرت زهرا(س) و اميرالمومنين(ع) تا حدي براي همگان مشخص است و اميرالمومنين(ع) اولين مظلوم عالم هستند اما همسري مانند حضرت فاطمه (س) داشتند، اما امام حسن(ع) آنقدر مظلوم هستند كه با قاتل خود زير يك سقف زندگي كردند و اين مسئله را به هيچكس نگفتند.

حجت الاسلام فرحزاد، با بيان اينكه امام حسين(ع) ياران بسيار باوفايي داشتند كه درشب عاشورا فرمودند؛ من اصحاب و ياراني بهتراز شما سراغ ندارم افزود: اما ياران امام حسن(ع) سجاده را از زير پاي ايشان كشيدند و قصد داشتند ايشان را به شهادت برسانند و آنها به معاويه نامه نوشتند و گفتند كه هروقت بگوييد؛ ما امام حسن(ع) را دست بسته تحويل شما مي دهيم و به همين دلايل حضرت مجبور شدند صلح كنند.

صلح امام حسن(ع) اگر بالاتر از قيام امام حسين (ع) نباشد كمتر از آن نيست

وي با بيان اينكه صلح امام حسن(ع) اگر بالاتر از قيام امام حسين (ع) نباشد كمتر از آن نيست بيان داشت: پيامبر فرمود؛ كسي كه براي امام حسن (ع) اشك بريزد، كور وارد صحراي محشر نمي شود و كسي كه دل او براي امام حسن (ع) غمگين شود روز قيامت شاد و مسرور خواهد بودو در روايت ديگر از پيامبر (ص) آمده است كسي كه به زيارت قبر امام حسن (ع) برود پاهايش بر روي پل صراط نمي لرزد و به راحتي عبور كرده و به بهشت مي رود.

وي با بيان اينكه خوب است كه مراسم شهادت امام حسن(ع) را در روز هفتم صفر برگزار كرده و دل حضرت زهرا(س) و اهل بيت (ع) را شاد كنيم افزود: رسانه ها در اين زمينه مسئوليت خطيري بر عهده دارند و تبليغ اين امر مي تواند اثر گذار باشد.

حجت الاسلام فرحزاد، عنون كرد: در اوايل انقلاب اسلامي اعتكاف در مسجد جامع قم با حضور كمتر از 25 نفر برگزار مي‌شد اما به بركت انقلاب و تبليغ اين سنت حسنه شاهديم كه مراسمات اعتكاف نه تنها در قم بلكه در همه كشور و با حضور صدها نفر از جوانان و نوجوانان برگزار مي شود.

براي زدودن غبار مظلوميت امام مجتبي (ع) دهه حسنيه را در ابتداي ماه صفر احيا كنيم

استاد حوزه علميه قم، با بيان اينكه براي زدودن غبار مظلوميت و غربت امام مجتبي (ع) بايد دهه حسنيه را در ابتداي ماه صفر احيا كنيم افزود: آيت الله سبحاني كه از مورخين، محققين و متفكرين دنياي اسلام و تشييع هستند و در زمين تاريخ اسلام صاحب نظرند تاكيد دارند كه هفت صفر روز شهادت امام حسن (ع) است.

وي با گلايه از رسانه ها در خصوص كوتاهي در اين زمينه ابراز داشت:مردم ما دوستدار اهل بيت (ع) هستند و بايد غربت و مظلوميت امام حسن (ع) را در بين مردم جا بيندازيم كه در اين صورت مردم نيز استقبال خواهند كرد.

حجت الاسلام فرحزاد، تصريح كرد: غربت امام مجتبي (ع) فوق العاده است و امروز شاهديم كه ميليون ها نفر خود را براي رساندن به كربلا در روز اربعين آماده مي كنند در حالي كه مزار امام حسن (ع) در قبرستان بقيع بي زائر است.

نامه آيت الله سبحاني به رئيس وقت رسانه ملي و شوراي عالي انقلاب فرهنگي

آيت الله العظمي سبحاني از مراجع عظام تقليد كه خود در زمينه مباحث تاريخي تبحر داشته و صاحب نظر است در نامه اي به رئيس وقت سازمان صدا وسيما و همچنين شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خصوص چگونگي عملكرد رسانه ملي در اين روز آورده است كه روز هفتم ماه صفر طبق برخي روايات ميلاد امام كاظم (ع) و طبق برخي روايات شهادت امام مجتبي (ع) است و انسان در اين روز از يك نظر مي خندد و از يك نظر مي گريد؛ ولي بايد حزن و اندوه را بر سرور و شادي مقدم داشت به جهات زير؛

1-ماه محرم و صفر ماه حزن و اندوه است و اين ايجاب مي كند كه در طي اين مدت آثار شادي در رسانه ها نباشد.

-2مردم عراق و مراجع آنجا روز هفتم صفر را روز شهادت امام مجتبي (ع) تلقي مي كنند و ارتباط بين اين دو كشور از نظر فرهنگي و ديني ايجاب مي كند كه رسانه ها هماهنگ باشند.

-3از زمان مرحوم آيت آلله حاج شيخ عبدالكريم حائري موسس حوزه علميه قم، روز هفتم صفر به عنوان روز شهادت امام مجتبي (ع) تلقي شده است، بازار قم تعطيل و در خانه آقايان مراجع، مجلس روضه برقرار است.

اين جهات ايجاب مي كند كه شما هم روش را بر همين اساس قرار دهيد ولي در عين حال از گفتن مناقب امام كاظم(ع) نيز خودداري نشود تا به گونه اي جمع بين الحقين گردد.

استفتاء از برخي مراجع معظم تقليد در خصوص هفتم صفر

نظر تعدادي از مراجع عظام تقليد در خصوص تكليف شيعيان و خصوصا صدا و سيما در بر پايي عزاداري و يا جشن و سرور در روز هفت صفر كه به نقلي ولادت امام كاظم (ع) و به نقل مشهورتر شهادت امام مجتبي (ع) است آمده است.

آيت الله العظمي فاضل لنكراني

بسمه تعالي و له الحمد، در اين كه بايد يك روز اختصاص به حضرت امام مجتبي (ع) داشته باشد ترديدي نيست و با توجه به اينكه روز 28 صفر روز رحلت خاتم الانبيا (ص) هم هست و بدين لحاظ شهادت سبط اكبر (ع) تحت الشعاع قرار مي گيرد، لذا خوب است كه روز هفتم صفر را به اين عنوان اختصاص دهند كه مشهور هم همين است.

آيت الله العظمي ميرزا جواد تبريزي

محرم و صفر ماه هاي حزن بر سيدالشهداء و خاندان اهل بيت (ع) است و بايد به مجالس عزاداري روضه خواني بگذرد.

آيت الله العظمي بهجت

بسمه تعالي، مناسب است در جمع بين دو قول (مشهور) در روز هفتم صفر به شهادت سبط اكبر امام مجتبي (عليه الاف التحيطة والثناء) و تولد امام موسي كاظم (عليه السلام) ترتيب مجالس براي هر دو امام بزرگوار به اينكه مصائب امام دوم (ع) و مناقب امام هفتم (ع) را متذكر و ياداور باشند و همين احتياط حاصل مي شود.

آيت الله العظمي وحيد خراساني

بسم الله الرحمن الرحيم، به آنچه فقيه محقق، موسس حوزه علميه قدس سره فرموده اند، بايد عمل شود.

آيت الله العظمي سيستاني

بسمه تعالي، بزرگداشت شهادت سبط اكبر امام حسن مجتبي (عليه السلام) و ترتيب مجالسي براي آن حضرت و ذكر مصائب و يادآوري مناقب آن امام از مصاديق تعظيم شعائر است.

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني

برپائي مجلس ميلاد ائمه (عليهم السلام) بسيار خوب و مناسب است اما چون هفتم صفر بنا بر بعضي اقوال مصادف با سالروز شهادت امام حسن مجتبي (عليه السلام) مي باشد و از طرفي تمام ماه محرم و صفر ماههاي حزن آل الله و كاروان داغدار و مصيبت زده حضرت سيدالشهداء (ع) است سزاوار است در اين دوماه مجلس روضه وعزا برپا نموده و از مجالس جشن وسرور جدا اجتناب نمود. ان شاءالله مجمع مقدس شما عزيزان مورد توجه و عنايت خاصه حضرت بقيةالله ارواحنا فداه قرار بگيرد و همه از منتظران امر فرج آن حضرت بوده باشيد.

آيت الله العظمي مكارم شيرازي

البته مشهور است طبق آنچه مرحوم كليني (رحمة الله عليه) در كافي آورده است كه شهادت آن حضرت در آخر ماه صفر است ولي با توجه به روايت ديگري كه مربوط به هفتم ماه صفر است سزاوار است نسبت به آن روز نيز احترام رعايت شود. هميشه موفق باشيد.

آيت‌الله العظمي سيد صادق روحاني

باسمه جلت اسمائه، جماعتي از محققين و علما مانند شيخ مفيد، شهيد و كاشف‌الغطاء بعد از تحقيق، روز هفتم صفر را روز شهادت آن حضرت نوشته‌اند من هم موقعي‌كه در اين مورد تحقيق مي‌كردم، تقريبا اطمينان به اين پيدا كردم بنابراين مقتضاي تعظيم شعائر، اقامه مجلس عزا، تعطيلي بازار، خروج دسته‌جات و عزاداري در اين روز است، و وظيفه صدا و سيما بر پايي عزاداري است و تولد امام كاظم‌(عليه السلام) در اين روز مانع نبايد بشود.

آيت الله العظمي شبيري زنجاني

بسمه تعالي، عزاداري روز هفتم ماه صفر به عنوان سوگواري سبط (ع) و تعطيل بازار كه سنت شيعيان بوده از شعائر ديني است كه بايد محفوظ بماند و با ذكر مناقب امام هفتم (ع) منافات ندارد
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
لینک های مفید

 
 

چند رسانه ای
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4699 | بازدید امروز : 66 | کل بازدید : 454349 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2