نشست تخصصی شناخت بنیان های روانی زن و مرد

اولین جلسه نشست تخصصی شناخت بنیان های روانی زن و مرد برگزار گردید.

 اولین جلسه نشست تخصصی زنان و خانواده با موضوع "شناخت بنیان های روانی زن و مرد" ساعت 21 روز شنبه 4 مرداد در فضای مجازی اسکای روم برگزار گردید. در این نشست که با همت دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری و با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد استان و نیز مشارکت معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد برگزار گردید. استاد مدعو از مشهد مقدس، آقای دکتر حبشی، در این نشست بیان داشتند: قبل از ورود به بحث بنیان های زن و مرد با ید به این نکته توجه کنیم که لوازم کاربردی برای یک زندگی مناسب دانش و مهارت است و برای انتخاب مسیر درست مدیریتی اداره روابط زندگی مشترک و خانواده باید این دانش و مهارت ها را کسب نمود.

ایشان در ادامه افزودند که یکی از مسیرهای رایج در مسیر مدیریتی اداره خانواده، نگاه مالکیتی به زندگی است که در آن فرد خود را مالک همسر و فرزندان می داند. در این نگاه، فرد ناگزیر از استفاده از روش کنترل و نظارت دائمی در حوزه های رفتار، احساس و افکار خانواده می باشد که در این روش خانواده احساس اسارت دارند و برای رهایی از این اسارت مجبور به انتخاب رفتار تقابلی می باشند؛ تقابل محصولش درگیری می باشد و جالب اینکه برای این درگیری همسران خود را با این بیان که "دعوا نمک زندگی است" توجیه می نمایند.

دکتر حبشی افزودند که درگیری بعضی اوقات آشکار و علنی است که این بیشتر در بین جوانان و نوجانان در تقابل با پدر و مادر بروز می نماید و در برخی موارد مخفی و پوشیده است. که درگیری در این حالت وجود دارد ولی بروز ندارد ور جایی خود را بروز و ظهور می دهد. ایشان بیان داشتند که وقتی درگیری بروز ندارد در ظرفی به نام روان ذخیره می شود و این ظرف، دارای محدویت می باشد و روزی پر خواهد شد و وقتی پر شود، آن موقع اختلالات بروز خواهد کرد. این اختلالات در حوزه های رفتار و یا در حوزه روحی و روانی که عوارض سنگین تری دارد، می باشد. مثلاً در خانم ها، این اختلالات با رفتارهای زیر بروز می کند و خود را نشان می دهد:

1 ـ از پذیرایی و ارائه خدمات به همسر اجتناب می کند.

2 ـ شکایت های او از زندگی زیاد می شود.

3 ـ نسبت به امورات زندگی و بچه ها سخت گیر می شود.

4 ـ در این مرحله دنبال رفنارهای جایگزین می شود مثلاً زنان عفیف و پاکدامن سراغ خانواده خود؛ پدر، مادر، خواهر و ... می روند که کمی از ظرف روانی اش که پر شده است خالی نماید. و یا به محیط های اجتماعی مانند کار و... رو می آورد که ذره ای از ظرف روانی اش را خالی کند و در بدترین حالت ممکن به سراغ روابط نامتعارف خواهد رفت.

ایشان افزودند که این اختلالات در مردها و در فرزندان نیز نشان هایی در رفتار دارند. مثلا منحرف شدن آقایان به سمت دوست داشتن و یا فرزندان  نیز به همین شکل.

دکتر حبشی به مسیر و نگاه دیگر در مدیریت خانواده اشاره نمود که آن نگاه، نگاه امانت است؛ یعنی همسر و فرزندان را به عنوان یک امانت برای خود بداند. در این نگاه، مالک فقط خداست و فرد حتی بر جسم و روح خود نیز مالک نیست چرا که اگر غیر این بود چرا باید خودکشی در دین ما گناه باشد؟ ایشان بیان نمودند که در نگاه امانت داری، فرد برای رشد و کمال خانواده زمینه سازی می کند برعکس نگاه مالکیتی که برای رشد خانواده برنامه ای نبود. در نگاه امانت، احساس خانواده در اوج احساس شیرین رهایی است و در این نگاه بر عکس نگاه مالکیتی که تقابل را ایجاد نمود در اینجا همراهی و هماهنگی است.

ایشان در انتهای جلسه به برخی سوالات پاسخ فرمودند و شرح بنیان های روانی زن و مرد به جلسات بعد موکول گردید.

کلمات کلیدی
asghar baratinasab
تهیه کننده:

asghar baratinasab

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *