سوال از شما، پاسخ از ما

پاسخ مشاور

 پاسخ به سوالات.

مشاوره غیر حضوری در موضوعات مختلف

با توجه به فاصله گذاری اجتماعی در ایام شیوع ویروس کووید 19 و در جهت کاهش ترددها، مشاوره غیر حضوری توسط دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری و با همکاری معاونت دانشجویی فرهنگی و مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد راه اندازی می گردد.

صمیمانه آرزومندیم که با این کار گام موثری در کمک به حل مشکلات هم وطنان عزیز برداریم.

 سوالات با کد شناسایی ارسالی توسط مخاطبان به شرح ذیل پاسخ داده می شود.

شناسه پیگیری سوال:   1042
عنوان سوال: 
احکام دینی
متن سوال:
با عرض سلام و وقت بخیر. بنده به دلیل بیماری دو سال کفاره روزه به گردن دارم، از طرفی در کمیته، حامی خانواده ای هستم که مادر غیر سید و فرزند سید است، آیا می توانم کفاره روزه این دو سال را به آنها بدهم که کمکی هم به آنها شده باشد؟ خودم سید نیستم.ممنونم از راهنمایی شما و وقتی که می گذارید.

پاسخ مشاور:

با سلام و تشکر از دغدغه شما در تقیّد به مسائل شرعی و نیز قدردانی از اینکه این مرکز را برای پاسخ به سوال خود انتخاب نمودید.در جواب سوال شما دو پاسخ به شرح ذیل، حضورتان اعلام می گردد:

1ـ پاسخ تفصیلی: کفاره روزه شخص بیمار برای هر روز یک مد (750 گرم) طعام یعنی نان می باشد که باید خود طعام را به فقیر داد یا قیمت آن را به فقیر بدهد و از او بخواهد برای خرید نان استفاده نماید و استفاده آن در غیر موارد نان اشکال دارد، و باید نسبت به این مسئله اطمینان داشته باشید که فقیر قیمت کفاره را برای نان استفاده می کند. و درباره پرداخت کفاره ی غیر سید به سید و فرض سوال شما، نظر اکثر مراجع این است که غیر سید می تواند کفاره اش را به سید بدهد ولی احتیاط آن است که کفاره ی غیر سید به غیر سید داده شود.

2ـ پاسخ کوتاه: بنابر پاسخ تفصیلی؛ شما برای پرداخت کفاره روزه های فوت شده باید یا نان بخرید و یا قیمت آن را به فقیر بدهید که با آن نان بخرد و می توانید کفاره را به خانواده ای که حامی آن ها هستید، بپردازید اگر چه بهتر است به غیر سید با شرایط گفته شده پرداخت کنید.

 

شناسه پیگیری سوال:    متین 94
عنوان سوال:    مشکلات رفتاری کودکان
متن سوال:  با سلام وقت بخیر.. ما ی کودک 6 ساله داریم ک خیلی فراموش کار و برایش مهم نیست ک وسایلش گم بشون یا خراب بشن یادگیری خیلی پایین وبازی گوش هست و همیشه دنبال خود نمایی کردن در مقابل دیگران هست وخیلی لج باز و دست شویی خود را نگه میداره و بعضی وقتا خودش را خیس میکنه الان برای این ک بذاریم پیش دبستانی تردید دارم که بذارم پیش دبستانی یا سال دیگه بگذارمش. لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ مشاور:

سلام در پاسخ به سوال فوق باید ابتدا شرایط مختلفی بررسی شود از قبیل سبک فرزند پروری والدین ، روابط والدین با یکدیگر و روابط والدین با فرزندان، همچنین باید بررسی شود که منظور یادگیری پایین چیست؟ و صرفا نظر اطرافیان در این مورد مهم نیست و باید دید آیا آموزش ها و توقعات متناسب کودک و شخصیت و هوش اوست یا توفعات بالاتر از این سن است.
در مورد لجبازی هم باید گفت کودکان چیزی به نام لجبازی نمی شناسند و بیشتر در پی کسب استقلال هستند و لجباز شدن کودکان بنا به دلایلی ایجاد می شود مانند امر ونهی های زیاد که این موجب پرخاشگری و عصبی شدن کودک می شود  کودکان از 2 تا 3 سالگی لجبازی را آغاز می کنند و از این طریق به شناخت خود و محیط اطراف خود می رسند ،می فهمند که رفتارشان روی اطرافیان تاثیر می گذارد به همین دلیل زمانی که از او خواسته می شود که کاری انجام دهند لجبازی را بکار می گیرند تا واکنش ها را بشناسند و کنجکاویش ارضا شود بنابراین اولین قدم صبوری مادر و اطرافیان کودک است و نباید لجبازی کودک باعث واکنش شدید مادر و اطرافیان از قبیل فریاد زدن و تنبیه کردن کودک شود و  به جای آن باید از تکنیک  بی توجهی فعال ،عدم توجه به گریه و زاری کودک استناد کرد مثلا اگر کودک با گریه می گوید که من فلان چیز را می خواهم با آرامش توضیح دهید که نمی شود و آگر بچه گریه کرد مادر بحث نمی کند بلکه سراغ کار های خود می رود و هیچ توجهی به گریه او نمی کند چون حتی داد زدن هم در این شرایط به معنی توجه کردن به اوست بعد از مدتی باید حواسش را پرت کند و بازی ذهن او را منحرف کند، این یک مقطع از رشد کودک است که با صبوری و عدم فریاد کشیدن و حتی قربان صدقه رفتن حل می شود و کودک می فهمد که با گریه کردن نمی تواند به خواسته های خود برسد و نباید با فرزند خود وارد جنگ و زور آزمایی شد در عوض باید درقبال مواقع همکاری کودک با والدین او را تشویق کرد درباره اینکه خودش را خیس می کند هم مادر بلافاصله سراغ او نرود و لباسش را عوض نکند تا کمی کودک احساس اذیت شدن داشته باشد و سپس خودش را هم در تمیز کردن به صورت جزیی دخیل کنیم.
در پایان باید گفت در مورد کودک باید کل خانواده و نوع تعاملات والدین و فرزندان بررسی شود و بهتر است مشاوره را به صورت حضوری یا تلفنی ادامه دهیم.

--------------------------------------------------------------------------------------------

شناسه پیگیری سوال:   6292
عنوان سوال:    مشکلات رفتاری کودکان
متن سوال:
من دختری ۷ ساله دارم که در کنار خوبی‌های زیادی که دارد مشکلاتی دارد از جمله حرف، حرف خودش است. قانع کردنش خیلی سخته ... هر چیزی می‌خواهد باید در همان لحظه برآورده شود... هر از گاهی بی ادبی می‌کند.(تک فرزند است) ممنون میشم در این زمینه راهنمائیم کنید. با سپاس فراوان.

پاسخ مشاور:

درباره پرتوقع شدن کودک باید در مرحله اول بدانیم که محبت های افراطی در دوران کودکی می‌تواند باعث این امر شود، یعنی کودک به تدریج لوس و پرتوقع می‌شود. والدین باید محبت کنند و در عین حال قاطع باشند؛ قاطع بودن به معنی پرخاشگری نیست بلکه چنانچه کودکمان از ما پیروی نکرد؛ در اجرای اصول و قوانین خود در خانواده مصر باشیم.

ثبات خلق و رفتار در والدین ضروری است و چنانچه اصول تربیتی خود را تغییر دهیم و به گفته‌های خود چندان اعتقادی نداشته باشیم کودکان نیز به اصول و قوانین خانواده پایبند نخواهند شد. لزوم هماهنگ بودن والدین در امر تربیت کودکان خصوصاً کودکان تک فرزند اجتناب‌ناپذیر است. فرزندانی که از یکی از والدین امتیازات و نرمش بیشتری دریافت می‌کنند، انعطاف‌پذیری کمتری دارند و در سایر موقعیت ها هم حرف خود را به کرسی می‌نشانند.
در این مورد که کودک شما حرف، حرف خودش است، احتمالا با پافشاری به خواسته‌هایش رسیده و اکنون شرطی شده است و به همین روند پافشاری ادامه می‌دهد پس باید چرخه‌ی پاسخ‌دهی والدین در پی اصرار کودک قطع شود تا به مرور با صبر و حوصله اصلاح گردد.
در زمینه‌ی بی ادبی کودک نیز باید محرومیت متناسب با کارش از چیزی که دوست دارد(به صورت محدود) را دریافت کند و از قبل از تذکرات لازم در زمینه‌ی عواقب هر کار به او داده شده باشد و والدین هم روی حرف خود بایستند.

 

 

 

 

کلمات کلیدی
mostafa sadeghi
تهیه کننده:

mostafa sadeghi

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *